6. TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ ZİRVESİ

-A +A

6. TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ ZİRVESİ  

Türkiye’nin onlarca sektöre ve binlerce firmaya ev sahipliği yapan 77 teknoloji geliştirme üssü, Ankara Bilkent Otel’de düzenlenen 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde tam kadro bir araya geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğünün (BTGM) düzenlediği zirvede Türkiye’nin dört bir yanından ileri teknolojiye verdiği gönlü ticaret sahnesine çıkarmayı hedefleyen teknoparkların yöneticileri ve teknopark firmaları katılım sağladı. Başarılı girişimcilerin stant açtığı ve firmaların inovatif ürünlerini meraklısıyla buluşturduğu 6. TGB Zirvesi’ne, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü de iştirak etti.

KOSGEB’in, TÜBİTAK’ın, TÜRKPATENT’in ve diğer kurumların ileri teknolojiye sağladığı teşviklerin anlatıldığı tanıtım filminden sonra söz alan BTGM Genel Müdürüİlknur İnam, teknoparkların öneminden bahsettiği açılış konuşmasında; “Teknoloji üretme kapasitemizin artırılması ve imalat sanayinin dijital dönüşümü çalışmaları kapsamında teknoparklarımızın önemi çok büyüktür” dedi. İnam, 65 performans göstergesinin kullanılarak değerlendirildiği TGB endeksinden de bahsederek, “teşvikler, altyapı, işbirlikleri ve dış pazarlara açılma gibi önemli kriterleri göz önüne alarak yaptığımız değerlendirmede strateji ve yol haritalarının oluşturulması da önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 77 TGB olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Bakan Faruk Özlü, “47 bin 500 proje üreten TGB’lerimizde 5 bine yakın firma mevcuttur. Hedefimiz Türk sanayine basamak atlatmaktır” ifadelerine yer verdi. Niceliğin yeterli olmadığı vurgusunda bulunarak TGB’leri geliştireceklerini söyleyen Özlü, TGB’lerin katalizör görevi gördüğünü de söyledi.

15.05.2018