“BİLİMİN PASAPORTU KIRMIZIDIR”

-A +A

“BİLİMİN PASAPORTU KIRMIZIDIR”

Türkiye’nin bilim ve teknolojiyle açamayacağı kapı olmadığını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu konuda üniversitelere büyük rol düştüğünü kaydetti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye’nin, bilimi, teknolojisi ve bunlara bağlı üretimleriyle güçlü olması gerektiğini belirterek, “Bilimin pasaportu kırmızıdır. Bilimle, teknolojiyle, Ar-Ge ve inovasyonla açamayacağımız hiçbir kapı yoktur” dedi.

Bakan Özlü, Hacettepe Üniversitesi 51. akademik yılı açılış törenine katıldı. Bakanlık olarak tüm üniversitelere Ar-Ge ve inovasyona önem vermeleri için çağrıda bulunduklarını anımsatan Özlü, Hacettepe Üniversitesinin de aralarında bulunduğu 10 araştırma üniversitesinin belirlendiğini söyledi. Özlü, araştırma üniversitelerinin diğer üniversitelere rehber olacağını kaydetti.  

ANAHTAR İNOVASYON

Bilgi ve teknoloji üreten üniversitelerin, ülke ekonomisine de önemli katkılar sunacağına dikkat çeken Bakan Özlü, “Eğer Türkiye'yi, üzerine oyunlar oynanmaktan korkulan bir ülke haline getireceksek, bunu hep birlikte yapacağız. Türkiye, bilimi, teknolojisi ve bunlara bağlı üretimleriyle ne kadar güçlü olursa, bizim duruşumuzun etkisi de o kadar güçlü olur. Bilimin pasaportu kırmızıdır. Bilimle, teknolojiyle, Ar-Ge ve inovasyonla açamayacağımız hiçbir kapı yoktur” diye konuştu.

“SADECE TÜRKİYE YAPABİLİR”

Faruk Özlü, konuşmasında 4. Sanayi Devrimi’ne de değinerek şunları dile getirdi:

“4. Teknoloji Devrimi demiyoruz, ‘4. Sanayi Devrimi’ diyoruz. Çünkü bilimin çıktısının teknolojiye girdi olduğu, teknolojinin çıktısının sanayiye girdi olduğu bir büyüme modelini benimsemiş oluyoruz. Tüm dünyanın üzerinde mutabık kaldığı, kimilerinin ileri imalat yöntemleri diye ifade ettiği Sanayi 4.0 gerçeğini, hepimiz gündemimize almak zorundayız. Teknolojisinin çıktısının bilime malzeme olduğu Japonya gibi ülkelerin de ‘Süper Toplum 5.0’ diye ifade ettiği, bizim ülkemizde 4. Sanayi Devrimi olarak bilinen konuyu hepimiz gündemimize almak, hatta gündemin birinci sırasına koymak zorundayız. Bu büyük sanayi dönüşümünü, bulunduğumuz coğrafyada birileri yapacaksa, bu ülke emin olunuz sadece Türkiye'dir. Tüm Orta Doğu ve Avrasya'da, bu konunun öncülüğünü yapacak yegane ülke Türkiye'dir.”

19.10.2017