DESTEK LİMİTİ 125 MİLYONA ÇIKIYOR

-A +A

DESTEK LİMİTİ 125 MİLYONA ÇIKIYOR

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ekonomisinin belkemiği olan ve istihdamın yüzde 55’ini karşılayan KOBİ’lerin daha fazla girimciye destek sunmak için KOBİ’lerin tanımının değiştirileceğini müjdeledi. Yıldırım, KOBİ’lere sağlanan desteğin limitinin artırılacağını kaydetti.

KOSGEB 5. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni, Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt’un katılımıyla yapıldı. Törende konuşan Başbakan Yıldırım, KOBİ’lerin ekonomi için önemine değinerek, hükümet olarak KOBİ’lere sağlanan teşvik ve destekleri artırdıklarını söyledi. Yıldırım, “Öncesinde KOBİ’lere sağlanan üst destek 40 milyon liraydı, şimdi gelişen ekonomi şartlarının da elimizi güçlendirmesi bu desteği daha yukarı çıkarmamıza vesile oldu. KOBİ’lere sunulacak üst destek 125 milyon liraya çıkarıyoruz” ifadeleriyle KOBİ’lerin statüsünün yükseldiğini ifade etti.

AKIL VE ALIN TERİ

Öncelikli hedeflerinin girişimcinin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu belirten Başbakan, “Üretene destek olmaya gayret gösteriyoruz “ ifadeleriyle Türkiye’nin kurtuluşunun sanayicinin ve esnafının alın ve akıl terinde gizli olduğunu söyledi. KOSGEB’i, ekonomik hayatın ve istihdamın öncü kuruluşu olarak tanımlayan Başbakan Yıldırım, 44 girişimciye ödül vereceklerini söyleyerek “Taş üstüne taş koyan başımızın tacıdır. Üreten işletmelerimizin alnından öpüyoruz” şeklinde konuştu. Yıldırım, işletmelere sahada olun mesajı verdi ve açılışı yapılan KOSGEB Başkanlık binasında da katma değerli işlere imza atılacağını vurguladı.

Devletin 1, özel sektörün ise 9 birim yatırımla ekosistemi inşa ettiğini belirten Başbakan, “Bizim en büyük gücümüz insan kaynağımızdır. Nitelikli insan kaynağına yatırımlarımızı artıracağız” açıklamalarına yer verdi. 

YÜZDE 61 ARTTI

Binali Yıldırım, Ocak 2018'de Türkiye genelinde, 9 bin 631 yeni şirket kurulduğunu, kurulan şirket sayısının bir önceki aya göre yüzde 61 arttığını dile getirerek, “2018 için felaket senaryoları anlatanlara buradan ithaf ediyorum” dedi.

“KOSGEB VE OSB’LER GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR”

Sanayide üretimin gelişmesine katkı sağlayan iki yapı olduğu bilgisini veren Başbakan, “KOSGEB ve OSB’lerimiz göğsümüzü kabartıyor. Yerli ve milli üretim konusunda alacağımız önemli kararlarda OSB’lerimize düşen sorumluluk büyük” açıklamalarında bulundu. 15 yıldan bu yana OSB’lerde çalışan 415 bin kişilik istihdamın bugün 1 milyon 750 bin kişiye çıktığının bilgisini veren Yıldırım, OSB’lerin sayısının da iki katına çıktığını kaydetti. Yıldırım, OSB’leriyle büyüyen Türkiye imajının güçlenmesi için mesajı net verdi: “Daha fazla işletme ve OSB kurulmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENİYOR”

Törende söz alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de KOBİ’lerin ülke ekonomisine can suyu olduğunu söyledi. KOBİ’lerin girişimcilik ve inovasyon becerilerini teşvik ettiklerini belirten Özlü, hükümet olarak öncelik politikası belirlediklerini ifade etti. Özlü, “Önceliğimiz, imalat sanayiyi geliştirmek ve yüksek teknolojili üretimi kamçılamaktır” dedi. KOBİGEL ile 2 bin 29 KOBi’ye destek sunacaklarını dile getiren Özlü, Türkiye’nin bağışıklık sisteminin güçlü işletmelerle sağlamlaştırıldığının da altını çizdi.

 İHTİYAÇ ODAKLI DESTEK

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt da KOBİ’lerin hem istihdam hem de katma değer yarattıklarını belirterek, “Biz ülkece oluşturduğumuz 2023, 2053 ve 2071 hedefimiz ekseninde KOBİ’lerin lokomotif olduğuna inanıyoruz. Artık daha çok niteliğe ve ihtiyaca odaklı destekler verilecek” şeklinde konuştu.

Daha sonra, başarılı olan KOBİ’lere ödülleri takdim edildi.

500 MİLYON TL DESTEK

BAŞARILI PROJE ÖRNEKLERİ

Alfer Mühendislik

Bymed Medikal

Değirmencioğlu Makine

Mertsav Makine

Mone Medikal

Novos Tıbbi Cihazlar

Topaz

Uygur Savunma

02.03.2018