DEVREDEN KDV SORUNUNA KÖKTEN ÇÖZÜM

-A +A

DEVREDEN KDV SORUNUNA KÖKTEN ÇÖZÜM

Maliye Bakanı Naci Ağbal, sanayicinin desteklediği KDV reformu ile KDV sorunun kökünden çözüleceğini söyledi. Ağbal, “İleriye dönük olmak üzere bundan sonra mükelleflerimiz, sanayicilerimiz, işletmelerimiz belirli bir süre içerisinde indiremedikleri KDV'yi artık devletten talep edebilecekler. Biz de Maliye idaresi olarak, 3 ay içerisinde incelemelerimizi tamamlayarak, ki en geç 3 ay, normalde 5 iş gününe kadar bu iadeleri düşürdük, kendilerine ödeyeceğiz. Dolayısıyla ileriye dönük olmak üzere işletmelerimizin uzun süredir ifade ettikleri devreden KDV sorununu kökünden çözmüş oluyoruz” dedi.

160 MİLYAR LİRALIK BİRİKİM

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağal, KDV Kanunu’nda değişiklik öngören tasarının 6 Mart Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu'na geleceğini bildirdi. Orta Vadeli Program'da öngördükleri bütçe hedeflerinden herhangi bir şekilde sapma olmayacağını dile getiren Ağbal, “Tabii yılların biriktirdiği bir devreden KDV stoku var. Zaman zaman ben de ifade ediyorum. Toplamda beyannamelere bakıldığında 160 milyar liraya varan bir rakam var. Tabii bu rakam, sürekli kendi içinde döndüğü için bu rakamın hepsinin uzun zamandır beklediğini söylemek de mümkün değil. Bunun bir kısmı bir yıl öncesine ait KDV... Burada, madem geleceğe dönük olmak üzere KDV iade sistemini getiriyoruz, o zaman geçmişten kalan, biriken KDV'lerin de vatandaşlara iadesi gerekiyor. Bakanlık olarak burada yasal bir yetki alıyoruz. Bu kanun Meclis'ten geçtikten sonra Maliye Bakanlığı olarak yine sektörlerle istişarelerimizi yapacağız” diye konuştu.

ÖNCELİK SANAYİCİ VE İHRACATÇIDA

Maliye Bakanı Ağbal, yatırım kaynaklı indirilmeyen KDV'nin öncelikle iadesinin, özellikle sanayicilerin geçmiş dönemde yaptıkları yatırımlarla ilgili KDV yükünün üzerlerinden alınması bakımından öncelikli bir alan olduğunu söyledi. İhracatçıların önümüzdeki dönemde biriken KDV'lerinin öncelikli olarak iade edilmesinin de önemli bir konu olduğunu belirten Ağbal, “Ama hepsine bir plan program dahilinde çalışacağız. Böylelikle aslında işletmelerin bilançolarında duran bu atıl varlıkları da ekonomiye kazandırmış olacağız” dedi.

02.03.2018