DTİ İMPLANT’A FON DESTEĞİ

-A +A

DTİ İMPLANT’A FON DESTEĞİ

TÜBİTAK Marmara Teknoloji Serbest Bölgesinde Avrupa’nın en büyük dental implant fabrikalarından birine sahip olan DTİ İmplant, TÜBİTAK MARTEK ve Borsa İstanbul arasında gerçekleştirilen iş birliğinin ilk modeli oldu. Firma, Borsa İstanbul tarafından fonlanmaya hak kazandı.

TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) firmalarından DTİ İmplantBorsa İstanbul’dan alacağı fon desteği ile sektördeki yerini perçinleyecek. DTİ İmplant, Türkiye’de Varlık Fonu’nun risk sermayesi bünyesinde destekleyeceği ilk firma olacak.

Borsa İstanbul Özel Pazar ile TÜBİTAK MARTEK arasında gerçekleştirilen iş birliğinin imza ve gong töreni, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Orhan Çömlek ve bu iş birliğinin ilk modeli olan DTİ İmplant'ın Genel Müdürü Talat Buğur'un katılımıyla gerçekleştirildi.

Başta TÜBİTAK olmak üzere Türkiye’nin önde gelen birçok üniversite ve uluslararası enstitüleriyle bilimsel çalışmalarda bulunan DTİ İmplant, TÜBİTAK ile yaptığı i birliği çerçevesinde Marmara Teknoloji Serbest Bölgesinde Avrupa’nın en büyük dental implant fabrikalarından birine sahip. Firma, dünyaya implant ihracatıyla Türkiye’ye ekonomik destek sağlıyor.Yurt dışında Hollanda ve İsviçre’de üretim merkezleriyle, dünya çapında 23 ülkeye ihracatıyla her geçen gün büyüyen DTİ İmplant, Varlık Fonu ortaklığıyla gücüne güç kattı.

“STARTUP’LAR ŞİRKETLERİN YERİNİ ALACAK”

Gong töreninin ardından konuşan TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Orhan Çömlek, teknolojinin ilerlemesi ile eski şirketlerin yerini kaybettiğini, yeni startup'ların eski şirketlerin yerini aldığını söyledi. Türkiye'deki startup şirketlerin gelişiminden bahseden Çömlek, “Neden Türkiye'deki startup'lar ilk 500'e girmesin, borsaya açılmasın? Sadece sermaye olarak bir yerlere gelmelerini uygun bulmuyor borsa yönetimi, bu şirketlerin kurumsallaşmasını istiyorlar ve bu çok doğru bir tespit. Bu yüzden startup'ların gelişmesi için öncelikle teknokentlerde ağırlıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz. DTİ İmplant anlaşma çerçevesinde ilk ele alacağımız startup firmalarından biri olacak. Bu firmamız ihracatta yapıyor, ülkeye katkı sağlıyor, bununla da gurur duyuyoruz” dedi.

BİRLİKTE İŞLETME TEKLİFİ

Çömlek, fintek firmalarını desteklemek amacıyla, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ’a, TÜBİTAK MARTEK’te bulunan 30 bin metrekarelik kapalı alanda arzu edilen ölçekte bir kuluçka merkezini fintek startup’larını desteklemek amacıyla birlikte işletme teklifinde bulundu.

FİRMALARA DOĞRUDAN FİNANSMAN DESTEĞİ

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ da borsaların entegrasyonu kapsamında Türkiye'de yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi vererek, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasına bundan sonra her alanda ve her ölçekte hizmet vermeye devam edeceklerini söyledi. Karadağ, “Girişim Sermayesi Fonumuzla, temelde kendi sektörümüzdeki fintek firmalarından başlamak üzere, yüksek katma değer üreten, özellikle ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayabilecek firmalara doğrudan finansman desteği de sağlıyor olacağız. Bu fona yakın gelecekte sektörün büyük paydaşlarını da entegre edeceğiz” dedi.

“HALKA ARZDA STARTUP İSTEMİYORZ”

Sağlıklı ve sürdürülebilir finansal piyasalar için doğru ölçek ve doğru kurumsallığın önemine işaret eden Karadağ, şunları kaydetti:

“Halka arz ürünümüze startup firmalarını istemiyoruz. Çünkü ölçeği ve kurumsallığı yakalamamış firmalarla halka arza geldiğinizde, firmalarımız başarılı olmadığı gibi, bundan ne sektör ne düzenleyici otorite ne bizler istifade ediyoruz. Firmaları sağlıksız ve aşırı fonlama ile büyütemiyoruz. Kötü tecrübelerden hareketle, dünya uygulamalarında olduğu gibi, biz ölçeğini henüz yakalayamamış firmaları halka arz için beklemiyoruz. Ancak entegre bir finansal süpermarket haline gelen Borsa İstanbul'un diğer ölçekteki firmalara da finansal çözümler üretebilmesi gerekiyor.”

NİHAİ HEDEF HALKA ARZ

Himmet Karadağ, bu amaçla, fon sağlayıcılar ile küçük ve orta ölçekteki firmaları buluşturan Borsa İstanbul Özel Pazar'ı, önümüzdeki yıldan itibaren daha aktif şekilde kullanacaklarını söyledi. Halka arza henüz hazır olmayan, hazırlanmak üzere hem fona hem kurumsallığa ihtiyacı olan firmaları fon sağlayıcılar ile buluşturarak büyütmeyi ve halka arza hazır hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Karadağ, nihai hedeflerinin bu firmaların halka arza gelmesi olduğunu dile getirdi.

Karadağ, “Önümüzdeki yakın dönemden itibaren Borsa İstanbul olarak aktif olarak bu süreçlerin içinde olacağız. Girişim Sermayesi Fonumuzla, temelde kendi sektörümüzdeki fintek firmalarından başlamak üzere, yüksek katma değer üreten, özellikle ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayabilecek firmalara doğrudan finansman desteği de sağlıyor olacağız. Bu fona yakın gelecekten sektörün büyük paydaşlarını da entegre edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından anlaşmanın imzaları atıldı.

STATEJİK ÖNEME SAHİP

Firmalarıyla ilgili bilgi veren DTİ İmplant Genel Müdürü Talat Buğur ise Türkiye’nin son 10 yılda kemik tozuna 1 milyar dolar harcadığını, DTİ’nin kemik tozuna yaptığı yatırımlarla önümüzdeki 10 yıl boyunca 1,3 milyar doların ülkeye geri kazandırılmasının hedeflendiğini söyledi. Buğur, “Firmamız geçtiğimiz aylarda TÜBİTAM MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü ile yaptığı iş birliği çerçevesinde dünyada ilk kez Kuru SLA Active teknolojisine sahip tesislerini faaliyete geçirmiştir. DTİ İmplant, sahip olduğu teknolojik altyapısı ile, Türkiye’nin biyoteknoloji alanında stratejik öneme sahip bir firması olarak tüm dünyaya ülkemiz adına bilim üretmeye devam edecektir” dedi.

29.12.2017