GİRİŞİMCİLİĞE KADIN ELİ DEĞECEK

-A +A

GİRİŞİMCİLİĞE  KADIN ELİ DEĞECEK

Kadınların da girişimcilik dünyasında erkekler kadar yer alması gerektiği fikriyle yola çıkan TÜBİTAK Marmara Teknokent ve KADEM, bu amaçla düzenlenen girişimcilik kamplarının üçüncüsünde, başarılı 5 projeye 25 bin lira destek sağladı.

EN İYİLER SEÇİLDİ

TÜBİTAK Marmara Teknokent (TÜBİTAK MARTEK) yürütücülüğü ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) iş birliğinde gerçekleştirilen “İnovasyonda Kadın” temalı 3. Girişimcilik Kampı tamamlandı.  Türkiye genelinde “Bir fikrim var ve ona hayat vermek istiyorum” diyen tüm kadın girişimcilere kapılarını açan kampta, başarılı 5 kadın girişimciye sertifika verildi. Başvurular arasından değerlendirilerek kampa katılım sağlayan 30 aday arasından kamp sonunda yapılan değerlendirmeyle, en iyi 5 projeye 25 bin lira değerinde ayni veya nakdi proje desteği de sağlandı. Girişimcilik kampında ayrıca, başarılı bulunan projelerin hayata geçmesi için mentorluk ve danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sektöründe uzman kişilerce tecrübe paylaşımları sağlandı.

 

ÜÇ AŞAMALI KAMP

Ekonomik kalkınma için kadın girişimcilerin güçlendirilmesi gerektiği hedefiyle hareket eden TÜBİTAK MARTEK ve KADEM, bu sene üçüncü kez kadın girişimcilik kampı düzenledi. Kadınların girişimcilik yeteneklerinin arttırılması ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, girişimcilik kampı üç aşamalı olarak gerçekleştiriliyor. Birinci aşamada Ar-Ge, bilim, teknoloji ve yenilik içeren iş fikri projelerinin başvuruları kabul ediliyor. İkinci aşamada hakemlerin yapacağı değerlendirme sonucunda finale kalan 30 proje seçiliyor. Üçüncü aşamada ise finale kalan projeler kampa davet edilerek, girişimciler için fikirden plana, plandan teşebbüse uzanan yolda bir platform oluşturularak beş gün boyunca eğitim, tecrübe paylaşımı ve uygulamalar yapılıyor. Kamp sonrasında başarılı olan 5 projeye, 25'er bin lira destek veriliyor.

 

UYGUN EKOSİSTEM

Kampın kapanış töreninde konuşan TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek, Türkiye’de artık inovasyon ve kadın denilince TÜBİTAK Marmara Teknokent ve KADEM’in anıldığını, Türkiye’de henüz girişimcilik kampları yapılmazken kendilerinin inovasyonda kadın konulu eğitimler yapmaya karar verdiklerini söyledi. Girişimcilik kamplarında bir hafta boyunca seçilmiş projelerin yarışmadığını, kadın girişimcilerin birbirlerine yardımcı olduklarını dile getiren Çömlek, “Girişimcilik kamplarında en önemli olan doğru projeleri seçmek. Girişimcilik nedir, proje yazma nedir, nelere dikkat edilir, kimlere satılır bunları yapabilmek için en önemli kaynak TÜBİTAK MARTEK’in içinde olduğu ekosistemdir” dedi. 

 

EN DEĞERLİ KAZANIM NETWORK

Kadın girişimciler için uygun bir eğitim ortamı sağladıklarını dile getiren Çömlek, hem teknoparktaki şirketleri hem civardaki 10 OSB’deki şirketlerin çalışanları, yöneticileri ve daha önce başarılı olmuş CEO’larının kampa gelen girişimcilerle buluşturduklarını kaydetti. Çömlek, kadın girişimcilere seslenerek, “Seçmiş olduğunuz projelerin hepsi birbirinden güzel. Çok iyilerin içinden 5 tanesini seçiyoruz. Size vermiş olduğumuz katma değer 25 bin liralık ödülümüzden çok daha büyük. Sizin için en değerli edinim, buradaki network. Burada tanıştığınız kişiler sizin ileride karşınıza çıkacak ve bu network’u artırarak hayatınıza devam edeceksiniz” diye konuştu.

BAKAN DA KATILDI

3. Girişimcilik Kampını başarıyla bitiren girişimci kadınların sertifika ve ödül törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da katıldı. Adile Sultan Kasrı’nda gerçekleştirilen programda Bakan Sarıeroğlu, ilk beşe giren Fatemah Bahadori, Özlem Ağan, Begüm Esra Aytan, Esra Özkan ve Yağmur İşeri’ye ödüllerini takdim etti. Burada konuşan Bakan Jülide Sarıeroğlu, 3 yıllık planları içinde temel önceliklerinin istihdam olduğunu, bunu gelecek dönemde kadın genç ve engelli istihdamı olarak daha da geliştireceklerini söyledi. Şu anda kadın istihdam oranlarının yüzde 29,5 olduğunu belirten Sarıeroğlu, 2023 yılında bu rakamı yüzde 41’e çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

130 KADINA EĞİTİM

Bugüne kadar düzenlenen 4 girişimcilik kampına; tüm Türkiye’den toplam 2 bin başvuru yapıldı. Aralarında Tokat, Hatay, Diyarbakır, Erzincan gibi illerin de bulunduğu 40 ayrı şehirden gelen 130 girişimciye eğitim verildi. 3. Kadın Girişimcilik Kampına katılan girişimcilerin projelerinin yüzde 26’sı üretim, yüzde 26’sı IT, yüzde 11’i pazarlama, yüzde 11’i biyoteknoloji, yüzde 8’i gıda, yüzde 3’ü ziraat ve hayvancılık, yüzde 3’ü telekomünikasyon sektöründe oldu. Her bir kampta alanında uzman hocalar tarafından 43 saat girişimcilik eğitimi ve 16 saat tecrübe paylaşımı ile iki adet de kültürel gezi organize edildi. Her kamp sonunda 5 başarılı proje seçilerek; bu projelerin hayata geçmesi için mentorluk ve danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sektöründe uzman kişilerce tecrübe paylaşımları sağlandı. Ayrıca girişimcilere, TÜBİTAK MARTEK bünyesinde kuluçka merkezinde faaliyet göstermek üzere öncelik tanındı.

19.10.2017