KOBİ’LERE ÇELİK GİBİ TAKVİYE: İHRACATA UR-GE VİTAMİNİ

-A +A

KOBİ’LERE ÇELİK GİBİ TAKVİYE: İHRACATA UR-GE VİTAMİNİ

Çelik İhracatçıları Birliği "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi-Ur-Ge” projesiyle Ur-Ge projelerine bir yenisini daha ekledi. Proje kapsamında başvuruda bulunan 62 firmanın ihtiyaç analizleri yapıldı. Birliğin Ernst and Young ile gerçekleştirdiği çalışma sonucunda sektör temsilcilerinin ihracatlarını artırabilmesi için ihtiyaçları ve ihracat artışlarını engelleyen yapısal eksiklikleri tespit ettiğini belirten Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci; “Bu proje ihracatçıya verilecek büyük desteğin habercisidir. Birlik olarak biz de bu desteği katkılarımızla artırmayı hedefliyoruz. Amacımız projeye katılacak sektör temsilcilerimize minimum maliyet yansıtmaktır. Böylece Türkiye genelinde faaliyet gösteren özellikle KOBİ’lerimizin ihracatlarını artırmaya; büyük ölçekli şirketlerimizin de mevcut pazarlarına yenilerini eklemelerine vesile olacağımıza inanıyoruz” diye konuştu. 

Pazar sorunlarına çözüm üretilecek

Proje kapsamında verilecek hizmetler arasında, ihracatçı çelik firmalarının personellerine mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerinin verilmesi en temel hizmet olarak yer alıyor. İhraç ürünleri hakkında dünyadaki ve ülkedeki sektörel haberlerin servis edilmesi, yurt içi ve yurt dışı sektörel istatistiki bilgi ve raporların katılımcı firmalarla paylaşılması da verilecek hizmetler arasında gösteriliyor. Projenin en önemli ayağı ise hedef ülkelerdeki ithalatçı firmaların tespiti ve projeye katılan sektör temsilcilerinin ithalatçı firmalarla iletişimine yardımcı olmak. Ayrıca ihracat pazarlarında ve iç piyasada karşılaştıkları sorunların çözümüne yardımcı olmak, hedef pazarlardaki tanıtım etkinlikleri ile katılımcı firmaların arasında güç ve iş birliği yaratacak projeleri hayata geçirmek de yeni UR-GE projesinin çelik sektörüne sağlayacağı avantajlar arasında yer alıyor.

İhracatçıya hizmet

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "Bu proje, Ekonomi Bakanlığımızın ihracatçılara çok önemli bir hizmeti ve desteğidir. Çelik İhracatçıları Birliği olarak biz de bu desteği katkılarımızla artırmayı hedefliyoruz. Amacımız projeye katılacak sektör temsilcilerimize minimum maliyet yansıtmaktır. Böylece Türkiye genelinde faaliyet gösteren özellikle orta ve küçük ölçekli çelik şirketlerimizin ihracatlarını artırmaya; büyük ölçekli şirketlerimizin de mevcut pazarlarına yenilerini eklemelerine vesile olacağımıza inanıyoruz" şeklinde konuştu.

 “Analizleri derinleştirdik”

Birlik tarafından uygulanan ilk projeden sonra katılımcı firmalarla sinerji içinde çalıştıklarını ve ikinci projede sektör temsilcilerine çok daha geniş kapsamlı hizmetler sunulacağını belirten Namık Ekinci, "2014 yılında sona eren ilk UR-GE projesinde katılımcı sayımız 47 idi. Bugün yeni projemiz için başvurular 62’ye ulaştı. Bu artış aslında ilk projenin başarısının da bir göstergesi. Ayrıca yaptığımız ihtiyaç analizleri ile vereceğimiz hizmetleri çeşitlendirdik, farklı avantajlar sunduk, böylece yeni proje ile sektör temsilcilerimizin ihracatlarının artışında önemli destekler sağlayacağımızı da rahatlıkla söylememiz mümkün" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

19.03.2015