OTOMOTİV BAKANLIĞI GELİYOR

-A +A

OTOMOTİV BAKANLIĞI GELİYOR

Yerli ve milli otomobil üretecek konsorsiyumunun ­belirlenmesinin ardından, bu kez bürokratik hantallığı aşmak için farklı bir formül hayata geçirilecek. Yerli otomobil çalışmalarını hızlandırmak ve Türkiye’nin bu alanda uluslararası başarılar elde etmesini kolaylaştırmak için, “Otomotiv Bakanlığı” kurulacağı bildirildi.

Sabah Gazetesinden Dilek Güngör’ün kaleme aldığı köşe yazısına göre, Otomotiv Bakanlığı kurulması için düğmeye basıldı. Dünyada ihtisas alanı otomotiv olan bir bakanlık olmadığı belirtilirken, Otomotiv Bakanlığı kuran tek ülkenin 25 Aralık 1991'de dağılan Sovyetler Birliği olduğu kaydedildi.

Otomotiv Bakanlığı kurulursa, sektörün yerli veya yabancı yatırımcıları işlerini çözdürmek için birçok bakanlık ile muhatap olmak zorunda kalmayacak. Maliye Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığının yaptığı ayrı düzenlemelere de son verilecek. İşlemler tek elden yürütülecek.

Türkiye’nin en önemli ihracat kalemi olan otomotiv sektörü, Türkiye ihracatının yüzde 16-17'sini sağlıyor. Üretimi GSYH'nin yüzde 3'ünü oluşturuyor. Ülkede toplam istihdamın yüzde 5,5-6'sını sırtlıyor. Devletin kasasına ÖTV, KDV, sosyal güvenlik prim gelirleri ve stopaj vergisi yoluyla milyarlarca TL giriyor.

12.01.2018