PATENT DESTEĞİ ARTTI

-A +A

PATENT DESTEĞİ ARTTI

1602 Patent Destek Programı’nın kapsamı genişletildi. TÜBİTAK ve TÜRKPATENT arasında imzalanan protokole göre, patent başvurularının maddi sorumluluğu TÜBİTAK tarafından karşılanacak.

TÜBİTAK ile Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) iş birliğinde sürdürülen 1602 Patent Destek Programı’nda yapılan değişikliklerle, buluşlara daha fazla destek sağlanacak. İki kurum, Patent Destek Programı’nın kapsamının genişletilmesine yönelik protokol imzaladı. Programda yapılan değişikliklerle, buluş sahiplerinin Patent İşbirliği Anlaşması (PCT) kapsamındaki uluslararası başvuru ve araştırma raporu giderlerinin tamamı program kapsamına alındı. Çin ve Güney Kore’ye yapılacak başvurular da programda desteklenecek. TÜBİTAK ile TÜRKPATENT arasındaki iş birliği, TÜRKPATENT’in uluslararası patent ofisleri arasındaki güçlü konumunu geliştirmesine de katkı sağlıyor.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, kurumda gerçekleştirilen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, 1602 Patent Destek Programı’nda yapılan değişikliklerle buluşlara daha fazla destek sağlanacağının altını çizdi. Kurum olarak Türkiye'nin fikri mülkiyetinin zenginleştirilmesinde teknolojinin ve bilimin katkısının artırılmasına destek verdiklerini belirten Ergin, söz konusu protokolün tescil işlemlerindeki başvuru miktarını ve teşvikleri artırmak açısından önemli olduğunu kaydetti.

VEKİL DESTEĞİ ARTTI

Ergin, “TÜRKPATENT'in geçen yıl tescil otoritesi olması dolayısıyla desteklerimizde değişiklik yaptık. Protokolde eskiye göre iyileştirme yapılan başlıklar var. TÜRKPATENT üzerinden yapılan başvuruların tamamının maddi sorumluluğunu TÜBİTAK'ın karşılayacağı bir yapı oluşturuyoruz. Patent başvurusu vekil desteğini katlayarak artırıyoruz. Ülkeler bazında ise kapsamı genişletiyoruz. TÜBİTAK'a 'Bir fikrim var' diyerek gelen herkese kapımız açık. Gayemiz fikirleri ticari bir metaya dönüştürmek üzere destekler vermek ancak ticari metaya dönüşen şeylerin bir koruma altına alınması ve tescil mekanizmasıyla desteklenmesi gerekiyor. TÜRKPATENT ile aramızdaki protokol, fikir ya da buluşların ticari hayata geçerek, cari açığımızı kapatacak şekilde desteklenmesi anlamına geliyor” bilgisini verdi.

YÜZDE 34 ARTTI

Türkiye'nin ulusal patent başvurularında geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 34 artışla 8 bin 625'e ulaştığına dikkati çeken Asan, Patent İşbirliği Anlaşması (PCT) kapsamındaki uluslararası başvurularda ilk kez 4 haneli rakama ulaşılarak bin 68 rakamına gelindiğini bildirdi. Asan, söz konusu başarıda TÜBİTAK tarafından sağlanan desteklerin önemli rol oynadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye'deki gerçek ve tüzel kişilerin patent başvurusu desteğinde, Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi olarak TÜRKPATENT'i seçmesi durumunda masraflarının tamamı destek programı tarafından karşılanacak. Daha önce ABD, Avrupa Patent Ofisi ve Japonya'da tescil edilen patentler için verilen desteğin kapsamı, Çin ve Kore'yi de içerecek şekilde genişletildi. Bu teşvik programının Türkiye'de sınai mülkiyet başvurularının artması noktasında 2018'de tavan yapacağını öngörüyorum.”

09.02.2018