“ŞAMPİYONLAR LİGİNE ÇIKACAĞIZ”

-A +A

“ŞAMPİYONLAR LİGİNE ÇIKACAĞIZ”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “Sektörlere vereceğimiz desteklerle ve teşviklerle; ülkemizi, Yüksek Teknolojinin Şampiyonlar Ligi’ne çıkaracağız. Çünkü, bugünün ve geleceğin dünyasında, en büyük yarış, en büyük mücadele; teknoloji yarışı ve teknoloji mücadelesidir” dedi.

Konya’da düzenlenen Türkiye Gıda Sanayi Zirvesi’ne katılan Özlü, Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı çerçevesinde, ilk zirveyi 15 Şubat tarihinde, İzmir’de makine sanayi ile gerçekleştirdiklerini, ardından; çelik sanayi,  bilişim ve yazılım sanayi,  elektronik sanayi, otomotiv sanayi, inşaat malzemeleri sanayi, ilaç ve tıbbi cihaz sanayinin temsilcileriyle bir araya geldiklerini anlattı. Bu zirvelerdeki temel amaçlarının, “ortak akıl, ortak vizyon ve ortak strateji” belirlemek olduğunu kaydeden Özlü, ülkenin orta yüksek ve yüksek teknoloji yolculuğunda, uyum içinde hareket etmek ve somut çözümlere imza atmak istediklerini ifade etti.

Özlü, Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı kapsamında, 5 odak sektör belirlendiğini aktararak, “Bunlar; kimya ve ilaç sanayi, gıda sanayi, elektronik ve yarı iletkenler sanayi, makine ve teçhizat, motorlu kara taşıtları sanayi sektörleridir. Odak sektörler programımızın temel amacı; sanayimizin katma değerini iki katına çıkarmak ve yüksek teknolojili ürünlerin ihracatımızdaki payını artırmaktır. Bu sektörlere vereceğimiz desteklerle ve teşviklerle; ülkemizi, Yüksek Teknolojinin Şampiyonlar Ligi’ne çıkaracağız. Çünkü, bugünün ve geleceğin dünyasında, en büyük yarış, en büyük mücadele; teknoloji yarışı ve teknoloji mücadelesidir” dedi.

15.05.2018