"TEKNOLOJİ GELİŞTİRME ÜLKESİ" HEDEFİ

-A +A

"TEKNOLOJİ GELİŞTİRME ÜLKESİ" HEDEFİ

Kalkınmanın inovasyon kanadını oluşturan ve katma değerli ihracata yön verenteknoparkların Ankara’da bir araya geldiği 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye’nin özgün teknolojilerini üretme kabiliyetinin olduğunu, bu eksende de ileri teknolojili ürün payının istikrarlı biçimde artarak Türk sanayine sıçrama yaptıracağını belirtti. 77’yi bulan sayısıyla teknoparkların katma değerli ihracatın dümenine geçtiğini söyleyen Bakan, “2018’in ilk 3 ayında 8 TGB kurduk. Artık hedefimiz bunu ülke geneline yaymak” ifadeleriyle teknoparkların 81 ilde faaliyete geçeceğinin sinyallerini verdi.

Teknolojinin olmazsa olmaz bir konumda olduğunu vurgulayan Özlü, “Türkiye’yi teknoloji üssü yapacak, ülkemizi bilim merkezi konumuna yükseltecek her türlü yatırıma devam ediyoruz” diye konuştu. Sanayi devrimine giden yolda TGB’lerin önemli bir misyonu olduğunu söyleyen Özlü, “Teknoloji ordumuzu her geçen gün büyütüyoruz. Teknoparklarımızda teknoloji üreten her araştırmacı, teknoloji ordumuzun bir üyesidir” şeklinde konuştu. Özlü, yalnızca niceliksel bağlamda değil niteliksel açıdan da TGB’leri geliştirmeye odaklandıklarını söyleyerek yerli teknik kapasitenin güçleneceğini ifade etti.

Tüm sektörlerin teknolojiden beslendiğini bu sebeple pusulanın güçlü inovasyon olduğunu söyleyen Özlü, bu eksende yeni dijital dünyayı kavramanın ve robotları üretime dahil etmenin önemine değindi. TGB’leri teşvik ve muafiyetle desteklemeyi sürdüreceklerini dile getiren ve  girişimci firmaların bu gibi kolaylıklarla daha hızlı filizleneceğini anlatan Özlü, TGB’lere yüksek teknolojili ürünler üretme şartını koştuklarını da sözlerine ekledi.

15.05.2018