“ODALAR FIRTINA YARATMALI”

-A +A

“ODALAR FIRTINA YARATMALI”

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler; “Meslek komite faaliyetleri, odamızın projelerine yön veriyor” dedi. Çiler, odalar arası iletişimi de vurgulayarak, “Beyin fırtınası şart” ifadesini kullandı.

Oda çalışmalarına yönelik değerlendirmelerde bulunan Gebze Ticaret Odası (GTO) Başkanı Nail Çiler, meslek komite çalışmalarının, sektörlere genel perspektif sunan farklı öneri ve çözümleri ortaya çıkardığını belirtti. Çiler; “Bölgenin mevcut sorunlarını saptayabilmek ve bu doğrultuda projeler üretebilmek için, oda çalışmaları açısından meslek komite faaliyetleri büyük avantajlar sağlıyor” diye konuştu. Çiler ayrıca, odalar arası iletişime de vurgu yaparak, ‘beyin fırtınası’ kavramının üzerinde durdu.

“Bölgesel etkileşim, ulusala dönmeli”

Başkan Nail Çiler, odaların her birinin meslek komite çalışmalarını karşılıklı olarak değerlendirmesinin ve beyin fırtınası yapılmasının değer katan görüşleri tespit edebilmek adına büyük önem taşıdığını, bölgesel etkileşimin ulusal gelişime dönüşebileceğini ifade etti.

Geciken borçlara ödeme kolaylığı

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren Torba Yasa ile meslek komite üyelerine açıklamalarda bulunan GTO Başkanı Nail Çiler, “6552 Sayılı Kanunun 77. Maddesi ile Oda ve Borsa üyelerinin yıllık ve munzam aidat borçlarına yapılandırma imkânı getirilmiştir. Bu madde hükmü gereği üyelerimiz gecikmiş yıllık ve munzam aidat borçları için 1 Aralık 2014 tarihine kadar odamıza yazılı başvurmaları halinde bu borçlarını üçer aylık dönemler halinde sekiz taksitle ve peşin ödeme hakkına sahip olacaklardır. İşi bırakma veya resen terk nedeniyle vergi mükellefiyeti sona erdiği halde oda borsa kayıtları devam eden üyelerin vergi mükellefiyeti sona erdiği tarihten sonra tahakkuk etmiş aidat borçlarının asılları ile birlikte feri borçlarının tamamı üyelerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmaksızın yönetim kurulu kararına istinaden alacak kayıtlarından silinecektir. Bu üyelerin vergi kaydının silindiği tarihten önce borçları için yazılı başvurmaları halinde taksitlendirme ve indirim hakkından yararlanacaklardır” dedi.

19.01.2015