KOCAELİ BİLİŞİM FUARI AÇILIDI

-A +A

KOCAELİ BİLİŞİM FUARI AÇILIDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Türkiye'nin ilk ve tek Bilişim Festivali niteliğindeki Kocaeli Birinci Bilişim Fuarı’nın açılış töreni, Başbakan YardımcısıFikri Işık ve Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Fuar kapsamında; sanal ve artırılmış gerçeklik, bilişim, yazılım geliştirme, bilgi yönetimi, siber güvenlik sistemleri, mobil yazılım teknolojileri, tüketici elektroniği ürünleri, endüstriyel otomasyon, 3D, simülasyon, sanal gerçeklik, yeni nesil eğitim setleri, robotik, maker, akıllı ev teknolojileri, akıllı şehirler, GSM sektörü, Endüstri 4.0, interaktif eğitim yazılımları, web, network ve bireysel veri güvenliği, yapay zeka, akıllı çözümler alanlarında Türkiye ve dünyada bilişim sektöründe teknolojinin geldiği son nokta belirlenecek.

DİJİTAL ÇAĞA UYUM

Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık, artık sadece üretim biçimlerinin değil, ekonomi, ticaret, hayat tarzı gibi her şeyin art arda değiştiği hızlı bir çağa yaşandığını söyledi. Dijital çağla ilgili bilgi veren Işık, “Öyle bir çağda yaşıyoruz ki bugüne kadar problem dediğimiz birçok konu problem olmaktan çıkıyor ve bugüne kadar hiç problem olarak görmediğimiz konular problem olarak önümüze geliyor.  Bugün dünyanın değerli 10 firmasından 6’sı bilişim firmasıdır” diye konuştu.

Işık, bu çağa hazır olmanın tek yolunun, bu çağın okur yazarlığı olarak adlandırılan kodlama eğitimine önem vermekten geçtiğini kaydetti. Önümüzdeki süreçte “İngilizce biliyor musunuz?” sorusunun yerine “Kodlama biliyor musunuz?” sorusunun geleceğini anlatan Işık, “Bu konuda gelin hep birlikte bir seferberlik başlatalım. Kocaeli’nin altyapısı bu yeni çağın merkezi olmak için yeterli. Bu fuar bu noktada farkındalığın oluşturulması, bu alana gençlerimizin yönlendirilmesi, bu alandaki şirketlerin paydaşları ile buluşması anlamında son derece önemli bir fuardır” dedi.

BİLİŞİM ÜSSÜ

Vali Hüseyin Aksoy burada yaptığı konuşmada, Kocaeli’nin 76’ya ulaşan Ar-Ge merkeziyle Türkiye’de en önde gelen illerden biri olduğunu söyledi. Kentte ayrıca dört teknoloji geliştirme bölgesi de olduğunu dile getiren Aksoy, “Böylesine önemli potansiyeller içerisinde yer alan Bilişim Vadisi büyük öneme sahip. Başbakan Yardımcımızın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı döneminde ve Milli Savunma Bakanlığı döneminde takip ederek, bu günlere getirdiği Bilişim Vadimizin ilk bölümü tamamlanmak üzere. Türkiye içinden ve dışından birçok firmanın yer almaya çalıştığı Bilişim Vadisi bu anlamda ilimiz ve ülkemizi çok daha iyi bir noktaya taşıyacak önemli bir potansiyel oluşturuyor. Bu anlamda bilgi ve teknolojinin her alanda kendini geliştirmesi ve farklı bir noktalara taşınması bakımından da çok önemli katkı sunacaktır” dedi.

24.11.2017