BİR ARAYA GELEN FİRMALARA KOSGEB KANADI

-A +A

BİR ARAYA GELEN FİRMALARA KOSGEB KANADI

KOBİ’lerin en büyük mali destekçisi KOSGEB, “İş Birliği-Güçbirliği” Projelerine 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere 1 milyon lira, orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarındaki ortak imalata yönelik projelere de 300 bin lira geri ödemesiz 1 milyon 200 bin lira geri ödemeli olmak üzere 1 milyon 500 bin lira destek veriyor.

Program, KOBİ’lerin iş birliği-güçbirliği anlayışıyla bir araya gelerek; ortak tedarik, ortak tasarım, ortak pazarlama, ortak laboratuar, ortak imalat, ortak hizmet sunumu ve benzeri konular ile orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında hazırlayacakları ortak imalata yönelik iş birliği-güçbirliği projelerinin desteklenmesi amaçlıyor.

YERLİ MALINA EKSTRA DESTEK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İş Birliği Güçbirliği Destek Programı hakkında yaptığı açıklamada, programdan faydalanmak üzere en az 5 işletmenin bir araya gelmesi şartının bulunduğunu söyledi. Projelerin orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında ortak imalata yönelik gerçekleştirilecek olması halinde ise en az 3 işletmenin bir araya gelmesinin yeterli olduğunu anlatan Özlü, program kapsamında alınacak yerli malı makine ve teçhizatın yüzde 15 oranında daha fazla destekleneceğine dikkati çekti. 

82  MİLYON TL DESTEK

Özlü, “Program vasıtasıyla 2017 ekim ayı itibarıyla 31 işletici 8,5 milyon liradan fazla destek sağlandı. 2010 yılından bugüne kadar toplamda 246 işletici kuruluşa yaklaşık 82 milyon lira tutarında destek verildi” değerlendirmesinde bulundu.

24.11.2017