GİRİŞİMCİLER ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

-A +A

GİRİŞİMCİLER ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

İnovasyon camiasının tepe kuruluşlarının ve yıldız teknoparkların en yetkin ve dinamik 20’yi aşkın yüzü, girişimciliği A’dan Z’ye anlattı, başarılı girişimcilik için formüller verdi. Uzman isimler, fikirlere sunulan teşvikler ve girişimcilik ekosistemine nelerin can suyu verdiği konusunda da özel görüş bildirdi.

4 KOLDAN DESTEK YAĞMURU
Türkiye, girişimcilerine sunduğu olanaklarla adeta bir “fırsatlar ülkesi”ne dönüşmeye hazırlanıyor. Parlak fikirleri tohum aşamasındayken fark edip besleyen; onları proje, pazarlama, yatırım, Ar-Ge ve şirketleşme gibi kritik aşamalarda eğiten ve nitelikli girişimleri oksijene çıkaran yapılar, bugün girişimcilik sisteminin Türkiye’de yeşermesi yönünde en büyük çabanın sahibi… Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Ekonomi Bakanlığının, KOSGEB’in ve TÜBİTAK’ın yanı sıra girişimciyi omuzlayan dernekler ve sivil toplum kuruluşları da Ar-Ge’yi kanatlandıran parlak fikirleri piyasaya çıkarma noktasında önemli işlere imza atıyor. Yeni basılan ve kısa zaman sonra inovasyon camiası okurlarıyla 5’inci kez buluşacak olan TEKNOPARK Dergisi, bu isimlerle görüştü; girişimcilerin nelere ihtiyacı olduğunu ve destek sistemlerinin nasıl işlediğini öğrendi. İşte girişimcilere verdiği mesajlarla teşebbüs ruhunu en çok harekete geçiren teknopark ve kurumlar:

GİRİŞİMCİYSEN YAŞADIN!

Teknolojik bilgiyi üreten, bununla da kalmayıp ürettiği bilgiyi pazara çıkaran; yani ticarileştiren şirketler kazanımlarının en yoğun olduğu dönemlerden birine giriyor. Bakanlık ve kurumların 4 koldan destekledikleri tohum firma start-up’lar ve girişimciler, Türkiye ekonomisine kan pompalayacak. İleri teknolojide mal ve hizmet üretmek isteyen ve yeni teknolojiler geliştirmeyi kafasına koyan girişimci, araştırmacı ve akademisyenleri bir araya getiren, sınaî faaliyetlerin üniversitelerle entegrasyon halinde yürütülmesine kapı aralayan teknoparklar ise bu konuda kritik role sahip. Yayına Sanayi Gazetesi’nin hazırladığı TEKNOPARK Dergisi’nde görüşlerini dile getiren teknopark ve kurumların uzman isimleri; “Girişimcilik, kökleri ve ruhu itibariyle Türkiye’nin genç nüfusu için biçilmiş kaftan. Girişimcilik ekosisteminin teşvik ve desteklerle daimi olarak döndürülmesi elzemdir” değerlendirmesinde bulundu.

MÜTEŞEBBİSE “KURUM” SÖZÜ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, dünyanın teknolojik ilerlemesine girişimcilerin de ayak uydurduğunu belirterek, Bakanlık olarak girişimcilere aktif teşvikler sunduklarını ifade etti. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt da, kurumun müteşebbislere sunduğu katkıyı eğitim, destek ve KOBİ stratejisi penceresinden nasıl şekillendirdiklerini değerlendirdi. Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Faruk Şekerci ise, girişimciliğin gelişim sürecinden ve bu süreçte aktif rol oynayan Endüstri 4.0 evresinden bahsetti. Teknopark Kullanıcıları Derneği Başkanı Hakan Gümüş de, girişimcilerin risk unsurunu nasıl ekarte ettikleriyle ilgili yol gösterici bir anlatımda bulundu. Kurum ve kuruluşlar, “Siz yeter ki parlak fikirle gelin, bizler siz KOBİ’lerimizin arkasındayız” mesajı verdi.

BAŞARI ÖYKÜLERİNİ TEKNOPARKLAR YAZIYOR
Başarılı ve öncü teknoparkların yöneticileri ise bölgelerinde yürüttükleri, girişimciliğe doping sağlayıcı eğitim, destek ve hizmetlerden söz etti. İç Anadolu’dan Doğu Anadolu’ya, Marmara’dan Trakya’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren teknoloji üsleri, hem bölgelerindeki girişimcilik faaliyetlerine çerçeve çizdi, hem de bölgelerindeki girişimcilik atılımıyla öne çıkmış ve destek almış firmalarıyla arz-ı endam etti. “Girişimcilik Başarı Öyküleri”, her biri kendi alanında yıldızlaşma aşamasında olan firmaları ve ağırlıklı olarak geliştirdikleri teknolojik ürünleri ele aldı. Türkiye’nin önde gelen teknoparklarının yanı sıra, değerli akademisyenleri ve idarecileri de verdikleri demeçlerle bir yol haritası çizdi. Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün girişimcilik ve Endüstri 4.0 ekosisteminin gelişmesinde teknoparkların rolüne vurgu yaptığı söyleşisini, şirketleşme yapısına sağladığı entegrasyonla diğer TTO’lardan ayrılan İTÜNOVA TTO’nun yöneticisi Dr. Ercan Çitil’in, ticarileşmede TTO’ların rolünü işaret ettiği söylemleri pekiştirdi. Marmara’nın en güçlü teknoparklarından Yıldız’ı temsilen konuşan Genel Müdür Mesut Güner ise; TTO, kuluçka ve şirket yapıları hakkında camiayı bilgilendirici açıklamalara yer verdi.

“YATIRIM MELEKLERİ” ÖĞÜTLEDİ 

Girişimcileri sermayenin yanı sıra, bilgi ve tecrübeleriyle de besleyerek kendilerine network kapıları açan melek yatırımcılar ise, girişimcilerin kulağına küpe olacak tavsiyelerde bulundu. Melek yatırımcılar; “Büyük düşüşün, fikrinizi herkese anlatın. Her zaman bir B planınız olsun” ifadeleriyle girişimcileri cesaretlendirdi. Pazar ve rekabet alanında girişimcilerin kendilerine güvenlerinin tam olması gerektiğini söyleyen yatırım melekleri, müteşebbislere “Dünyayı hedeflemekten çekinmeyin” tavsiyesinde bulundu. Melek yatırım denince akla ilk gelen isimlerden olan Türkiye Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra ve Keiretsu Forum Türkiye Melek Yatırımcılık Ağı Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Karaarslan, girişimcilerin geleceğine TEKNOPARK vasıtasıyla ayna tuttu.

28.11.2017